Bebek, Ona Hissettirilenler ile Bütünleşerek Büyür

Bebek, Ona Hissettirilenler ile Bütünleşerek Büyür

Geçenlerde bebek bekleyen bir arkadaşımla sohbet ediyorduk.

”Öğrenmem gereken bir sürü şey var. Her gün yeni bir bilgi ile karşılaşıyorum, nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ya farkına varmadan çocuğuma zarar verirsem?”

Her türlü bilgiye her an ulaşılabilen bir dünyada, ebeveynlik gibi hem kişiye özel hem de çok geniş kapsamlı bir alanda kendimizi yeterli hissedebilmek bazen gerçekten zor görünüyor.

Çünkü bebek gelişimi ve ebeveynlik ile ilgili okunabilecek pek çok kaynak, öğrenilebilecek onlarca konu var.

Fakat öğrenilebilecek bunca şeyin gerçekten hayata geçebilmesini sağlayan bir faktör var ki, bu olmadığı sürece bilinen hiçbir bilginin değeri olmadığı gibi, bilinmeyenlerin sebep olabileceği yeri doldurulamaz bir eksiklik de yok.

Bu faktör, bebeğin yaşam alanının huzurlu ve güvenli olması, ve onu büyüten yetişkinlerin ruh sağlıklarının iyi olması.

Çünkü bebek onu büyüten yetişkinlerin ve içinde yaşadığı alanın ona hissettirdikleri ile bütünleşerek büyür. Şartlar nasıl olursa olsun, eğer bebeği yetiştiren ebeveynler ve bebeğin yaşam alanı mutlu ve huzurluysa, bebek de mutlu ve huzurlu olur. Ebeveynlerin ruhsal durumlarının bebek ile sağlıklı ve güvenli bir ilişki kurmaya, bebeğe huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı sunmaya uygun olmaması, ebeveynlik ile ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olunursa olunsun, bebeğin gelişimini ve ruh sağlığını da olumsuz etkiler.

Birlikte çalıştığım pek çok aile ile de defalarca geldiğimiz nokta bu oldu: Çocuk gelişimi ve ebeveynlik ile ilgili ne kadar çok şey bilirsek bilelim, kendimize göstermediğimiz sabrı, şefkati, anlayışı, çocuklarımıza da gösteremiyoruz. Kendimizde olmayan iyi hali, çocuklarımıza da yaşatamıyoruz.

Kısacası, bebeği yetiştiren ebeveynlerin önce kendi hayatlarında mutlu ve huzurlu insanlar olarak var olmaları, ebeveynlik hakkında öğrenecekleri pek çok bilgiden çok daha kıymetli.

Kendi ihtiyaçlarınızı geri plana atmayın. Çocuğunuzun gelişimi için yapabileceğiniz en doğru şey kendinize iyi bakmak ve gerektiği zamanlarda fark edip destek almaktır. Siz iyi olduğunuz sürece, ebeveynlik ve bebek gelişimi ile ilgili karşınıza çıkacak her yeni bilgiyi çok daha rahat öğrenir, hızlıca hayata geçirirsiniz.

Tüm okuyucularıma ve danışanlarıma mutlu, huzurlu bir hafta dilerim.

By | 2017-06-23T18:58:53+00:00 Haziran 22nd, 2017|Categories: Ebeveynlik|

Leave A Comment