Hayattan Keyif Alan Çocuk Bilgisayar Bağımlısı Olmaz

Hayattan Keyif Alan Çocuk Bilgisayar Bağımlısı Olmaz

Hayatın kendisinden keyif alarak yaşayan bir çocuk için tüm tatilini bilgisayar başında geçirmek kendiliğinden sıkıcı bir seçenektir. Çiçek ekmek, ufak da olsa sebze-meyve yetiştirmek, balık tutmak, ekmek yapmak, bir şeyleri tamir etmek, evdeki artık kutulardan ev inşa etmek gibi daha gerçek ve heyecan verici deneyimler yaşamak/yaratmak varken, bütün tatilini bilgisayar başında geçirmeyi, hayattan keyif alabilen bir çocuk zaten kendiliğinden istemez.

Birçok aile çocuklarının gerçek hayatı deneyimleyerek büyüyebilmesini istiyor. Ama yine birçok aile, çocuklarının bu deneyimleri yaşayabileceği fırsatları yaratamıyor.

Eğer çocuğunuzun bilgisayar başında çok uzun zaman geçirdiğini, tatilini bilgisayar başında heba ettiğini düşünüyorsanız, hemen ilk iş çocuğunuz ile birlikte gerçek deneyimler yaşayacağınız fırsatlar yaratın.

Örneğin hemen bugün, evinizin bir köşesine, bakımını çocuğunuzun üstlenebileceği bir meyve-sebze dikin. Birlikte turşu yapın. Balık temizleyin. Hamurdan heykeller yapın ve fırında pişirip sergileyin. Evin bir yerini -gerçekten- tamir edin.

“Sen yapamazsın bırak ben yapayım” demek yerine öğreterek, başarmasına yardım ederek…

En önemlisi tüm bunları yaparken telefonunuzu sadece müzik çalmak, bir-iki fotoğraf çekmek için kullanın. Bunların dışında telefonunuzu unutun gitsin.

Çocuğunuz hayatın tadını nasıl çıkaracağını önce sizinle yaşadığı deneyimlerle öğrenecek. Hayattan keyif almasını sağlamanın sizin elinizde olduğunu hep hatırlayın.

Tüm okuyucularıma keyifli pazarlar!

By | 2017-07-17T12:54:08+00:00 Haziran 23rd, 2017|Categories: Çocuk Gelişimi, Ebeveynlik|Tags: , |

Leave A Comment