Home/Pelin Kılıç Hakkında
Pelin Kılıç Hakkında 2017-06-27T16:04:57+00:00

Özgeçmiş

1987 yılında İstanbul’da doğdu. Çocuklar ile çalışmaya lise yıllarında katıldığı Rotary Klubü genç gönüllüler ekibi ile, yeterli sayıda İngilizce öğretmeni olmayan bir devlet okulunda bir akademik yıl boyunca yarı zamanlı gönüllü İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Bu ilk deneyiminden sonra psikoloji eğitimi almaya ve çocuklar ile çalışmaya karar verdi. Koç Üniversitesi psikoloji bölümünden 2010 yılında mezun oldu ve 2012 yılında Londra Roehampton Üniversitesi’nde erken çocukluk dönemi üzerine yüksek lisansını tamamladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında Tübitak ve Koç Üniversitesi Çocuk & Aile Çalışmaları Laboratuvarı’nın projelerinde araştırma asistanı olarak görev aldı ve çalıştığı bir projenin sonuçları Erken Çocukluk Dönemi Çalışmaları Uluslararası Konferansı (ICIS)’nda sunulmaya hak kazandı. 2012-2015 yılları arasında Amerika Oyun Terapileri Derneği’nden (A4PT) Reyhana Seedat ve Theraplay Enstitüsü’nden Marlo Winstead ile oyun terapisi alanlarında eğitim ve süpervizyonlarını tamamlayarak oyun terapistliği alanında uzmanlaştı. Bunun yanı sıra Amerika Wellness Enstitüsü onaylı klinik hipnoterapist olan Pelin Kılıç, çalışmalarında farkındalık, meditasyon ve dışavurumcu sanat terapileri tekniklerinden de faydalanarak bütünsel bir yaklaşım uygulamaktadır.

Kurucusu olduğu Yeni Terapi’de okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar, gençler ve ebeveynlerine yönelik birebir psikoterapi hizmetleri sunmanın yanı sıra, ebeveyn ve öğretmenlere yönelik şiddetsiz iletişim, pozitif disiplin ve oyun terapisinin ev ve okul ortamında kullanımı alanlarında uygulamalı eğitimler ve seminerler de vermektedir.

Çalışma Alanları

  • 0-12 yaş psikolojik, sosyal ve bilişsel gelişim değerlendirilmesi ve geribildirimi
  • Bebek gelişimi; tuvalet eğitimi, sağlıklı uyku ve beslenme alışkanlıkları edinme
  • Evlat edinilen bebek, çocuk ve aile arasında güvenli bağlanma
  • Ebeveynlik tutumları; aile içi pozitif disiplin ve etkili iletişim becerilerinin geliştirilmesi
  • Çocuklarda ve gençlerde kaygı bozuklukları; panik atak, fobiler, selektif konuşmazlık, sınav-performans kaygısı
  • Çocukluk ve gençlik çağı depresyonu, özgüven eksikliği, kendini ifade etmekte zorluk, sosyal hayata dair sorunlar
  • Çocuklarda ve gençlerde davranış bozuklukları; agresiflik, şiddet ve zorbalık eğilimi, sosyal uyumsuzluk, kendine zarar verme
  • Çocukluk ve gençlik çağı travmaları; cinsel-fiziksel istismara maruz kalma, vefat-yas süreçleri, kazalar
  • Boşanma, taşınma, ayrılık süreçlerinde yaşanabilecek zorluklar
  • Çocuklarda ve gençlerde öğrenme ve algılama zorlukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu